Resultater i Sports Acrobatik

 

 

Sjællandsk Mesterskab 2018 - d. 07-04-2018

 

National DK1 - Pige Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Resultat
1. Emma Skriver Juhl & Sabine Zier Andersen Greve Gymnastik og Trampolin 4.00 26.70 26.70
2. Laura Lê Nielsen & Caroline Christiansen Svinninge Gymnastik Forening 4.70 26.50 26.50
3. Freja Holm Nielsen & Ida Sophie Boye Greve Gymnastik og Trampolin 5.90 26.40 26.40
4. Julie Jensen & Ida Marie Astrup Greve Gymnastik og Trampolin 4.00 26.05 26.05
5. Claramilla Kate Møller Søndergaard & Alberte Lucca Storm Crone Toreby Sundby Gymnastikforening 3.90 25.95 25.95
6. Rosa Laura Henneberg Nielsen & Malika Marie Busch Andersen Slagelse GF 2.40 25.00 25.00
7. Asta-Fernanda Hilfling Nielsen & Ida West Grünewald Roskilde Gymnastikforening 2.60 24.75 24.75
8. Nanna Terp Høhling & Emily Allen Kristensen Roskilde Gymnastikforening 2.10 23.15 23.15
9. Laura Scannell & Ane Jørgensen GymHelsinge 1.60 21.75 21.75
10. Olivia Eriksen & Natascha Løcke GymHelsinge 1.30 21.20 21.20

 

National DK1 - Mix Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Resultat
1. Lærke H Bathum & Niels Klinge Fuglebjerg IF 4.70 28.50 28.50
2. Maria de Andrade Gondar & Daniel de Andrade Gondar Toreby Sundby Gymnastikforening 2.10 23.65 23.65

 

National DK3 - Pige Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Resultat
1. Silke Wieth & Luna Lynge Svinninge Gymnastik Forening 1.60 24.15 24.15
2. Ellen Marie Alsø & Julie Allermann Stuhr Gymnastikforeningen ODK 1.20 23.90 23.90
3. Agnes Emmy Aarup-Nielsen & Sofia Bejder Clausen Greve Gymnastik og Trampolin 1.80 21.80 21.80
4. Frederikke Schultz Kristiansen & Natalie Vælum Greve Gymnastik og Trampolin 1.80 20.35 20.35
5. Mathilde Grønkjær & Sandra Ravn Hansen Slagelse GF 1.20 18.60 18.60

 

International - Junior Pige Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
. Anna Jensen & Anne Marie Grønning DHG Gymnastik 0.31 21.06 0.21 23.31 44.37
. Ida Marie Holm & Nicoline Bendixen DHG Gymnastik 0.35 22.70 0.22 21.27 43.97
1. Sisse Kilde Jensenm & Victoria Cortes Fuglebjerg IF 0.28 23.18 0.11 19.36 42.54
2. Silja Røskva Vistisen & Emilie Ravn Hansen Slagelse GF 0.19 20.44 0.18 21.13 41.57

 

International - Senior Dame Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Sofie Lindemose & Signe Henningsen Fuglebjerg IF 0.51 27.46 0.43 24.48 51.94
2. Agnes Ravn-Jakobsen & Kamine Jacobsen Svinninge Gymnastik Forening 0.55 27.05 0.25 23.55 50.60
3. Dicte Sagittarius & Cecilie Kristensen Slagelse GF 0.28 23.13 0.16 20.46 43.59
4. Emilie Holm Nielsen & Nanna Nimb Johansen Greve Gymnastik og Trampolin 0.35 23.60 0.24 18.84 42.44
5. Marie Harkjær Højmark Nielsen & Mia Louise Gammeltoft Slagelse GF 0.29 20.04 0.35 18.75 38.79

 

International - Senior Mix Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Sarah Marie Bjørnlund Nielsen & Kenni Christensen Toreby Sundby Gymnastikforening 0.29 19.89 0.31 22.31 42.20

 

International - Senior Herre Par

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Sune Kilde Jensen & Kristian Nielsen Fuglebjerg IF 0.38 22.48 0.32 21.32 43.80

 

National DK1 - Pige gruppe

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Resultat
1. Sofie Ruvald Bering & Nanna Søeborg & Sira Johannesen Gymnastikforeningen ODK 5.10 26.50 26.50
2. Sofie Rasmussen & Sille Ellekjær & Louise Jensen Toreby Sundby Gymnastikforening 3.50 24.45 24.45
3. Katrine Aaholm-Hansen & Anna Petersen & Simone Dam Jacobsen Toreby Sundby Gymnastikforening 3.60 24.00 24.00
4. Zia Caroline Busch Andersen & Mai Rasmussen & Mathilde Fortner Slagelse GF 2.60 23.35 23.35
5. Lærke Jensen & Andrea Sigersen & Sofie Marie Henneberg Nielsen Slagelse GF 3.00 20.75 20.75
6. Ella Drenov & Tone Kristiansen & Frederikke Sophie Jensen Gymnastikforeningen ODK 3.50 16.70 16.70

 

National DK3 - Pige gruppe

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Resultat
. Nina Jarlberg & Ditte Marie Elmerdahl Kjærsig & Clara Blaasvær DHG Gymnastik 2.80 25.45 25.45
1. Marta Ellebæk Brink & Freya Hansen & Louise Bergmann Hansen Fuglebjerg IF 2.20 24.90 24.90
2. Monique Henneberg Nielsen & Nanna Slot & Caroline Frederiksen Slagelse GF 2.80 24.50 24.50
3. Carolina Bredgaard & Cecilie Skinbjerg & Rikke Bonde Gymnastikforeningen ODK 2.80 24.40 24.40
4. Maja Skriver Juhl & Sofie Christine Munch & Sasha Vælum Greve Gymnastik og Trampolin 3.10 24.25 24.25
4. Camilla Kwang & Louise Allermann Stuhr & Karoline Helwigh Kamper Gymnastikforeningen ODK 2.00 24.25 24.25
6. Victoria Siff Hallandson & Sofie Dahl-Nielsen & Nanna Kruse Hansen Toreby Sundby Gymnastikforening 2.10 23.70 23.70
7. Rebecca Creutz Fingerhut & Ida Cecilie Larsen & Freja Elsgaard Pedersen Fuglebjerg IF 1.60 22.05 22.05
8. Malina Pilegaard & Sophia Westh & Alberte Pedersen Svinninge Gymnastik Forening 1.10 21.70 21.70
9. Johanne Kessel Simonsen & Maria Vejlstrup Dahl & Amanda Mørck Roskilde Gymnastikforening 1.30 20.25 20.25

 

International - Junior Pige gruppe

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
1. Majse Bodil Ring Andreasen & Freja Sellebjerg & Siv Kilde Jensen Fuglebjerg IF 0.37 22.87 0.29 23.74 46.61
2. Selma Hansen & Lærke Månssen & Maja Oline Larsen Fuglebjerg IF 0.35 22.45 0.30 22.30 44.75
3. Hanna Filippa Lysemose & Sarah Theil Petersen & Signe Pørksen Roskilde Gymnastikforening 0.17 21.02 0.18 20.23 41.25
4. Klara Maria Jakobsen & Signe Pørksen & Emilie Müller Roskilde Gymnastikforening 0.36 18.71 0.21 21.26 39.97
5. Emma Svane Olsen & Johanne Illum Andersen & Alberte Z. Bolwig Roskilde Gymnastikforening 0.24 17.99 0.17 21.52 39.51

 

International - Senior Dame gruppe

Nr. Navn Forening Udg1 1. Runde Udg2 2. Runde Resultat
. Julie Amalie Jensen & Mai Dalgaard & Andrea Bøgh Bonnemose DHG Gymnastik 0.46 20.46 0.29 23.79 44.25
1. Emmelie Naalund & Sille Søndergaard Jørgensen & Mathilde Weimar Gade Fuglebjerg IF 0.38 24.48 0.54 24.79 49.27
2. Kristine Kelp Staunstrup & Pernille Hald Madsen& Frederikke Hald Madsen Roskilde Gymnastikforening 0.50 23.60 0.27 23.72 47.32
3. Frederikke Elsgaard Pedersen & Anna Klinge & Else Rytter Fuglebjerg IF 0.72 23.47 0.40 23.60 47.07
4. Sarah Lindegaard Duus Hansen & Mille My Jensen & Antonia Brogaard Pedersen Toreby Sundby Gymnastikforening 0.59 22.94 0.33 23.43 46.37
5. Ida Sørensen & Emma Nielsen & Mille Grue Slagelse GF 0.66 22.11 0.30 22.95 45.06
6. Nanna Frimodt & Louise Jensen & Camilla Jensen Gymnastikforeningen ODK 0.54 22.44 0.34 21.69 44.13
7. Andrea Mikkeline Banke & Laura Riis-Andersen & Amalie Dam Jacobsen Toreby Sundby Gymnastikforening 0.26 20.46 0.22 22.72 43.18
8. Marie Blomsterberg Olsen & Mie Falch-Rosenberg & Kristina Kristensen Slagelse GF 0.48 19.68 0.33 22.03 41.71

 

Få nyhederne direkte
Tilmeld dig GymNYT - Vi holder dig opdateret ugentligt
Samtykkeerklæring til GymDanmark